środa, 7 marca 2012

Dieta warzywno-owocowa, jako jeden z etapów leczenia żywieniem

Leczenie żywieniem składa się z dwóch ważnych etapów. Pierwszym z nich jest oczyszczająca dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej, będąca tematem przewodnim tego bloga. Uważa się, że najlepsze efekty daje 6 tygodniowa kuracja.

Po zastosowaniu diety warzywno-owocowej nie wracamy do wcześniejszych złych nawyków żywieniowych. Rozpoczynamy drugi etap leczenia żywieniem, czyli na stałe wprowadzamy do naszego jadłospisu zasady zdrowego żywienia. Zapominamy o gotowych, przetworzonych posiłkach typu INSTANT, gotowych daniach ze słoików itp. Unikamy także wszelkich produktów konserwowanych oraz dań FAST-FOOD (pizza, hamburgery, hot-dogi, frytki, zapiekanki itp.).
Po skończeniu diety warzywno-owocowej stajemy się świadomymi konsumentami- kupujemy żywność świeżą, najlepiej w ogóle nieprzetworzoną. Jeśli musimy jednak kupić jakieś półprodukty, to uważnie czytamy etykiety i wybieramy produkty w szklanych opakowaniach (opakowania plastikowe, foliowane wewnątrz kartoniki oraz metalowe puszki są niebezpieczne dla naszego zdrowia), z jak najmniejszą zawartością sztucznych dodatków.
Na etapie zdrowego żywienia wykluczamy z naszego menu także biały cukier, sól, oczyszczoną mąkę oraz łuskany ryż. Biały cukier możemy z powodzeniem zastąpić miodem lub cukrem trzcinowym, ilość cukru staramy się jednak ograniczyć do niezbędnego minimum. zamiast białej mąki używamy bogatej w błonnik mąki razowej, a zamiast zwykłej soli-soli kamiennej. Na stałe rezygnujemy z alkoholu, kawy i papierosów. Nie spożywamy kwasku cytrynowego, octu spirytusowego, chipsów, słodzików oraz margaryny. Ponadto znacząco ograniczamy spożycie mięsa- zdrowym źródłem białka będą dla nas warzywa, orzechy, rośliny strączkowe  (soja, soczewica, fasola, ciecierzyca, groch, bób), pełne ziarna zbóż. Pijemy dużo świeżych soków, zarówno owocowych, jak i warzywnych. Staramy się jeść jak najwięcej produktów surowych, m.in. surówek lub sałatek owocowych.

Zastosowanie diety dr Dąbrowskiej i powrót do wcześniejszych złych, niezdrowych nawyków żywieniowych, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Aby wyleczyć się żywieniem trzeba konsekwentnie realizować oba etapy: dietę warzywno-owocową oraz zdrowe żywienie.

3 komentarze:

 1. Szkoda tylko, że tak mało osób wie o tej diecie. Wiele kobiet stosuje bezsensowne diety, bardziej szkodzą swojemu organizmowi niż pomagając. A zdrowe odżywianie jest takie proste - przeplatane z okresami diety warzywno owocowej gwarantuje rewelacyjne zdrowie na długie lata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety niewiele osób wie, a te którym się mówi zazwyczaj reagują zniechęceniem. Jest trochę wysiłku, poświęcenia... Ale za to jakie efekty!

   Serdecznie Cię pozdrawiam i dziękuję za pozytywny głos:)

   Agnieszka

   Usuń
 2. Myśle że należy wziąć to sobie do serca i w końcu zacząć jeść zdrowo , dziękuję Pani Ewie za wspaniałe przepisy, które moga niejednemu pomóc . ))

  OdpowiedzUsuń