czwartek, 8 marca 2012

Zasady stosowania diety

Stosując oczyszczającą dietę warzywno-owocową musimy trzymać się pewnych zasad:

1. W takcie diety spożywamy wyłącznie warzywa i owoce- w postaci surowej, gotowanej, duszonej (np. surówki, świeżo wyciśnięte soki, zupy gotowane na wodzie bez tłuszczu).

2. Wszystkie posiłki przygotowujemy wykorzystując warzywa ubogie w substancje odżywcze, takie jak: marchew, burak, seler, pietruszka, ogórki świeże i kiszone, por, cebula, czosnek, pomidor, papryka, kapusta świeża i kiszona, sałata, kalafior, brokuł i rzodkiewka. Z owoców możemy spożywać jabłka, grapefruity i cytryny.

3. Każdy posiłek rozpoczynamy od zjedzenia czegoś surowego (np. w postaci surówki) lub wypicia świeżo wyciśniętego soku.

4. W trakcie kuracji oczyszczającej nie jemy orzechów, roślin strączkowych (soja, soczewica, fasola, ciecierzyca, groch, bób) , słodkich owoców, chleba i innych produktów mącznych.

5. Z naszego jadłospisu wykluczamy mięso, mleko i jego przetwory, jajka, masło i olej oraz cukier.

6. Nie jemy nic smażonego

7. Potrawy przyprawiamy ziołami- nie używamy mieszanek warzywnych typu Vegeta. Soli używamy w umiarkowanej ilości.

8. Nie pijemy czarnej herbaty, kawy i alkoholu.

9. Do picia przyrządzamy świeże soki warzywne i owocowe, herbaty ziołowe (np. mięta, rumianek, melisa), herbatę zieloną, przegotowaną wodę lub wodę z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Możemy pić również kawę zbożową (Inka, Anatol itp.).
Aby wspomóc proces oczyszczania, można pić herbaty ziołowe poprawiające trawienie.

10. Nie palimy papierosów.

Tylko takie odżywianie umożliwi naszemu organizmowi uruchomienie wewnętrznych procesów samooczyszczających, niezbędnych do wyeliminowania złogów. Nie dostarczając organizmowi białka, tłuszczy i węglowodanów zmusimy go do sięgnięcia po własne zdegenerowane komórki.

Dozwolonych warzyw i owoców możemy jeść bez ograniczeń, więc bycie głodnym na tej diecie jest niemożliwe.

W trakcie stosowania diety dr Dąbrowskiej warto pomyśleć o gimnastyce i spacerach, gdyż wysiłek fizyczny jest czynnikiem wspomagającym powrót do zdrowia.


Dieta dr Ewy Dąbrowskiej może być bezpiecznie stosowana maksymalnie do 6 tygodni, jednak każdy organizm jest inny i każdy musi sam wyczuć kiedy powinien zakończyć dietę.
Informacje, zawarte na tym blogu, są podstawowymi dlatego przed rozpoczęciem diety należy zapoznać się z chociaż jedną publikacją dr Dąbrowskiej ( "Przywracać zdrowie żywieniem" lub " Ciało i ducha ratować żywieniem"). 
Dieta nie ma skutków ubocznych, poza ogólnym osłabieniem w ciągu pierwszych kilku dni, ale PAMIĘTAJCIE, ŻE KAŻDY PRZEPROWADZA JĄ NA SWOJĄ WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
LEKI PODCZAS TEJ DIETY DZIAŁAJĄ INACZEJ, ZWYKLE MOCNIEJ. Np. leki obniżające ciśnienie mogą spowodować za duży jego spadek. Dlatego należy badać sobie częściej np. ciśnienie, gdy bierzemy leki je obniżające; cukier, gdy bierzemy insulinę itp.

PRZY LECZENIU SPECJALISTYCZNYM czy jakimkolwiek innym,
LEKARZ POWINIEN WIEDZIEĆ O PODJĘCIU TEJ DIETY i ewentualnie zadecydować o zmianie dawek leków.

W kilku ośrodkach w Polsce są turnusy z tą dietą, gdzie jest lekarz i na miejscu może decydować o ważnych sprawach (taki turnus trwa np. 10 dni, a kontynuacja diety w domu). 
Adresy takich ośrodków bez problemu znajdziecie w internecie.

3 komentarze:

  1. Wszytko fajnie, tylko zwracam uwagę, że warzywa i owoce maja niski indeks glikemiczny, a nie są "ubogie w substancje odżywcze", wręcz przeciwnie!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam pytanie: czy mozna pic kawe z zoledzi? :)

    OdpowiedzUsuń